Hidrolik Yağı Nedir ?

Hidrolik yağlar güç iletim sistemleri için üretilip geliştirilmiş yapılarına göre katıklarla özellikler katılmış sıvılardır.

Hidrolik yağı nedir sorusuna cevap olarak güç iletim sistemleri için üretilip geliştirilmiş yapılarına göre katıklarla özellikler katılmış sıvılardır diyebiliriz.

Hidrolik yağı ne işe yarar ?

Kullanılan sisteme göre uygun yağın seçilebilmesi için; hidrolik yağların ana fonksiyonlarının bilinmesi, buna bağlı olarak da sıkıştırılabilirlik ve güç iletimi, havayı uzaklaştırma, köpüklenme, viskozite, akma noktası gibi özelliklerin ele alınması gerekmektedir.

Çalışma koşullarına uygun yağın seçilebilmesi için hidrolik yağlarda bulunan aşınma önleyici, korozyon önleyici, suyu uzaklaştırıcı katıkların nasıl çalıştıkları bilinmelidir. Ayrıca seçim sırasında ISO viskozite sınıfları, ekipmana göre viskozite seçimi, viskozite seçim tablosunun kullanılması ile çevre ve iş güvenliğine uygun hidrolik yağların sahip olması gereken özellikler de büyük önem taşımaktadır. Hidrolik sistemler, avantajları sebebiyle geniş bir kullanım alanı bulurlar.

Hidrolik Yağı nerelerde kullanılır ?

– Üretim uygulamalarında; Presler, ağır makinalar, robotlar, plastik enjeksiyon makinaları
– Hammadde Endüstrileri; Madencilik endüstrisi, köprü kumanda mekanizmaları, barajlar
– Hareketli Ekipmanlar; Ekskavatörler ve kreynler, konstrüksiyon ekipmanı, uzun yol taşımacılığı araçları, tarımsal makinalar, uçaklar, gemiler

Hidrolik yağlarının görevleri

Hidrolik yağlarının en önemli fonksiyonları;

– Sıkıştırılamazlık : Böylece basınç ve dolayısı ile güç, verimli ve anında istenen yere ulaşır.
– Hava tutmama : Sıvının içine karışabilecek hava kabarcıkları, sıkıştırılamazlık özelliğini bozmaması için, çok çabuk yağdan ayrılmalıdır.
– Köpürmeme özelliği : Hidrolik sistemde köpük bulunmamalıdır.
– Uygun viskozite : Hem kolayca akabilmeli, hem de sızmadan ve sistemden kaçmadan yağlama görevini yapabilmelidir.

Hidrolik yağ üretici firmalar

Popüler olan ve kullanımı en yaygın hidrolik yağ üretici firmaları ise aşağıdaki gibidir. Ayrıca hidrolik yağı nedir karşılaştırma cetveli için buradan bilgi alabilirsiniz.

Shell Tellus Hidrolik Yağları

Mobil DTE Ultra Hidrolik Yağları

Petrol Ofisi Hydro Oil Hidrolik Yağları

Loading

Shell Tellus Hidrolik Yağlar
Shell Tellus Hidrolik Yağları

Shell Tellus hidrolik yağları, çeşitli hidrolik ekipman ve uygulamaların zorluklarına cevap vermek amacıyla, ihtiyacınıza en uygun ürünü seçmenizi mümkün kılan bir hidrolik yağlar portföyü geliştirmiştir.

Loading

Dişli Yağı
Dişli Yağı

Endüstriyel alanda özellikle güç ve tork aktarımı taleplerini karşılamak için sürekli geliştirilen dişli yağları, mineral ve sentetik yapıları ile günümüz teknolojisinde önem kazanmaktadır.

Loading